Jak nie odpalać na kablach samochodu

Jak prawidłowo uruchomić samochód: 4 błędy, których należy unikać

Kiedy akumulator w Twoim samochodzie rozładuje się podczas zakupów, odwiedzin u znajomych lub dojazdu z pracy do domu, będziesz potrzebować pomocy z odpaleniem z zewnętrznego akumulatora, aby dotrzeć tam, dokąd zmierzasz. Na szczęście proces ten jest szybki i łatwy przy odrobinie wiedzy.

Co powinieneś zrobić, uruchamiając szybko swoje auto?

Pod maską samochodu znajduje się dużo prądu, łatwopalnych cieczy i szkodliwych oparów. Mówiąc to my chcemy zapobiec potencjalnym nieszczęściom, gdy następnym razem gdy będziesz potrzebować szybkiego uruchomienia. Unikaj tych czterech błędów, a będziesz mógł uruchomić samochód w najlepszy sposób – we właściwy sposób.

Błąd nr 1: Zapominanie o podjęciu odpowiednich środków bezpieczeństwa

Pamiętaj, że będziesz pracować pod napięciem, co wiąże się z realnym ryzykiem. Jeśli nie czujesz się komfortowo, sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel oferuje pomoc drogową lub zadzwoń do naszego centrum serwisowego, aby umówić się na holowanie lub odpalenie z kabli.


Jednak przy pomocy poradników takich jak ten prawidłowe uruchomienie samochodu jest łatwe. Po pierwsze, dobrze jest sprawdzić wzrokowo oba akumulatory pod kątem wycieków lub pęknięć. Z uszkodzonego akumulatora może wyciekać niebezpieczna zawartość, która może eksplodować podczas próby uruchomienia za pomocą skoku, więc nie uruchamiaj pojazdu z uszkodzonym akumulatorem.

Błąd nr 2: Bezpośrednie podłączenie obu akumulatorów

Na każdym akumulatorze znajduje się dodatni i ujemny zacisk akumulatora oraz dwa zestawy dodatnich i ujemnych zacisków akumulatora na kablach połączeniowych – wydaje się to dość łatwe, prawda? Cóż, nie podłączaj kabli akumulatora kierując się wyłącznie intuicją. Podłączenie wszystkich czterech zacisków akumulatora bezpośrednio do kabli rozruchowych jest znacznie bardziej niebezpieczne i może nawet spowodować eksplozję akumulatora.

Jakie kroki należy podjąć, aby bezpiecznie połączyć zewnętrzny akumulator?

Sprawdź w instrukcji obsługi, czy Twój samochód jest wyposażony w uchwyty do rozruchu — obecnie wiele nowych samochodów ma pod maską wyznaczone punkty („+” i „-„), do których należy zamiast tego przymocować kable rozruchowe. Jeśli nie, zamiast podłączać go do ujemnego bieguna rozładowanego akumulatora, przymocuj ten zacisk do dowolnego elementu nieruchomego, niemalowanego metalu w samochodzie. To uziemia obwód i prawie eliminuje ryzyko katastrofalnej eksplozji.

Błąd nr 3: Podłączanie akumulatorów w niebezpiecznej kolejności

Należy zwrócić uwagę nie tylko na miejsce podłączenia kabli rozruchowych, ale także na kolejność ich podłączania. Zalecamy najpierw podłączyć dodatni „+”, czerwony przewód akumulatora do dodatniego zacisku rozładowanego akumulatora. Następnie podłącz drugi przewód dodatni do dodatniego zacisku akumulatora pomocniczego. Następnie podłącz przewód ujemny do bieguna ujemnego akumulatora pomocniczego. Następnie podłącz drugi przewód ujemny do kawałka metalu wybranego do uziemienia sygnału w martwym samochodzie. Wykonanie tej czynności w tej kolejności jest najbezpieczniejsze, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania iskry, która mogłaby spowodować zapalenie łatwopalnych oparów akumulatora i doprowadzić do eksplozji.

Błąd nr 4: Próba rozruchu w mokrych lub zimnych warunkach

Nasza ostatnia wskazówka jest następująca: pamiętaj, że woda jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego, a uruchamianie samochodu za pomocą skoku wiąże się z dużą ilością prądu. Chociaż ryzyko obrażeń jest nadal niskie, nie zalecamy rozpoczynania jazdy w deszczu lub gdy którykolwiek pojazd jest znacznie mokry. Co więcej, woda dostająca się do samych akumulatorów może powodować korozję, która zakłóca połączenie elektryczne i może uniemożliwić uruchomienie samochodu po pewnym czasie.

A jeśli na zewnątrz zrobi się bardzo zimno, płyn w akumulatorze samochodu może zamarznąć. Nie próbuj skakać ani ładować zamarzniętego akumulatora, gdyż może to spowodować eksplozję. Zanim spróbujesz uruchomić urządzenie, zaczekaj, aż akumulator się rozmrozi.

Zadzwoń