Tanie kable rozruchowe, czyli dlaczego się grzeją a auto nie odpala?

Wybierz raz a porządnie

Kable rozruchowe (przewody rozruchowe) to obowiązkowe wyposażenie każdego przezornego Kierowcy. Solidne kable rozruchowe pozwolą nam szybko, sprawnie i bezpiecznie uruchomić pojazd z wyładowanym akumulatorem. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kabli rozruchowych?

1. Grubość rdzenia kabli rozruchowych

Rdzeń to najważniejszy element kabli rozruchowych. Od niego w głównej mierze zależy czy przewodzony prąd będzie wystarczający do uruchomienia rozładowanej baterii. Rdzeń powinien być wykonany z miedzi, która bardzo dobrze przewodzi prąd. Jego grubość jest równie ważna. Dobre kable rozruchowe powinny być wykonane z jak najgrubszego przewodu miedzianego (16 mm2 lub 25 mm2), który gwarantuje odpowiednie przewodzenie prądu. Przy czym nie dajmy się zwieść grubości kabla wraz z izolacją! Podane wymiary dotyczą samego rdzenia!

2. Wykonanie szczypiec przewodów rozruchowych

Jakość szczypiec przewodów rozruchowych jest również bardzo ważna. Powinny być one bardzo solidnie wykonane, najlepiej z metalu. Miejsce styku z klemami akumulatora powinny być również miedziane. Samo mocowanie rdzenia do szczypiec powinno być solidne. Gruba, masywna sprężyna zapewnia trwały uścisk oraz dużą powierzchnię styku szczypiec z klemami. Warto również zwrócić uwagę na rozwarcie szczypiec.

3. Długość kabli rozruchowych

Kable nie powinny być ani za długie ani za krótkie. Trzeba pamiętać, że im dłuższe kable tym większy opór co oznacza większe spadki napięcia. Z drugiej strony za krótkie kable mogą nie sięgnąć baterii… 4 m to optymalne rozwiązanie! Ale jeżeli potrzebujecie dłuższych kabli rozruchowych to warto wtedy zaopatrzyć się w kable o większym przekroju, co pozwoli nam zniwelować spadki napięcia.

Zadzwoń